På vej: Det nye trykte nummer af ÆRA
13.07.2026
Inden længe er bladet på vej direkte til abonnenter, kiosker og boghandlere over hele landet – som altid: 144 gennemillustrerede sider.
Det er nr. 11 i rækken siden vi lancerede ÆRA i 2021 – og bladet har stærk vækst, så der er flere abonnenter end nogensinde.
Dette nummer rummer bl.a. to store artikler om USA efter de første 250 år af landets historie – Lars Bangert Struwe om “Amerikas første borgerkrig” og Niels Bjerre-Poulsen om Monroedoktrinen, Peter Harmsen om Japans offensiv mod Kina i 1944 (“Aksens sidste triumf”). Christian Møller Larsen skriver om hvordan efterårets præsidentvalgkamp afspejler Brasiliens historie, Anna Werenberg om lektierne af unionen mellem Polen og Litauen, (landet, der forsvandt fra kortet), Lars Christiansen om Georg Brandes, Klara Witt om Holberg (“klassikerne genbesøgt”) og Bjørn Poulsen om Randers og de danske byers historie: “Med byerne kom borgeren”
Et års abonnement koster fortsat blot 299 kr./249 for studerende og pensionister, inklusiv en lang række fordele og rabatter. Klik her for at tegne abonnement og modtage det nye nummer inden udgivelsen.
SEKS HJERTER I POLITIKEN: “Æra adskiller sig markant fra samtlige andre historiemagasiner – først og fremmest fordi det er størrelse LARGE, både i højde, drøjde og imponator-effekt […] Udstyret er ikke det eneste, der overrasker ved Æra. Allerede fra begyndelsen fornemmer man, at redaktionen bag er fast besluttet på at give danskerne en hel ny type historiemagasin, der i virkeligheden er en hybrid mellem bog og blad. Kvaliteten af artiklerne er tårnhøj – det er nogle af Danmarks bedste historikere, kunsthistorikere og arkæologer, der bidrager til første nummer” – anmeldelse i dagbladet Politiken (læs hele anmeldelsen i avisen her, 10. april 2021)






![Kampen om magten: “En meget berigende politisk bog […] Anbefales til indkøb”](https://d.raeson.dk/wp-content/uploads/2020/02/usa.trump_-300x274.jpg)


